28.09.2020
Насильство в сім’ї - порушення прав людини
За визначенням Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Закон розрізняє такі види домашнього насильства:
1) економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;
2) психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи;
3) сексуальне насильство - форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;
4) фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Пам'ятайте: жодна людина не заслуговує погроз, образ і побоїв, ніхто і ніщо не може виправдати поведінку кривдників: ні алкоголь, ні ревнощі, ні інші причини. Щоб розірвати порочне коло, досить усвідомити, що ви не самотні в цій проблемі, що навколо є друзі і спеціальні організації, готові підтримати в скрутну хвилину.
Куди звертатися:
Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації:
- 116 123 (короткий номер з мобільного);
- 0 800 500 335 (безкоштовно в межах України).
Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 116 111 (для дзвінків з мобільного).
Зміївський відділ поліції ГУНП в Харківській області за адресою: м. Зміїв, вул. Донецька, 26 або за номером 102.
КЗ «Зміївський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді» Зміївської районної ради за адресою: м. Зміїв, вул. Гагаріна, 2 або за номером 3-00-27.
Служба у справах дітей Зміївської районної державної адміністрації за адресою: м. Зміїв, вул. Гагаріна, 2 або за номером 3-22-62.
Управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації за адресою: м. Зміїв, вул. Гагаріна, 22 або за номером 3-34-23.
Також повідомляємо, що рішенням Харківської обласної ради від 23 лютого 2017 року № 413-VІІ створено Комунальну установу Харківської обласної ради «Кризовий соціальний центр для жінок». Центр розташований у Лозівському районі Харківської області. Інформація щодо точного місця розташування Кризового центру не підлягає розголошенню.
Основною метою діяльності Кризового центру є комплексна допомога жінкам, які перебувають у складних життєвих обставинах, спричинених :
звільненням з місць позбавлення волі
потраплянням у ситуації торгівлі людьми
вчиненням стосовно них насильства за ознакою статі
Основні завдання Центру:
Реінтеграція та соціальна адаптація жінок, які відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, а також звільнені від подальшого відбування зазначених видів покарань
Забезпечення безпечним житлом жінок, у тому числі матерів з дітьми, які постраждали від торгівлі людьми та/або від насильства за ознакою статі
Організація надання комплексної допомоги (психологічні, соціально-побутові, соціально-медичні, інформаційні, юридичні та інші послуги)
Для успішного вирішення завдань Центр забезпечує роботу з надання таких соціальних послуг:
Соціальна адаптація;
Соціальна інтеграція та реінтеграція;
Соціальна реабілітація;
Соціальний супровід при працевлаштуванні та на робочому місці;
Надання притулку
До складу Кризового центру входять такі структурні підрозділи:
відділення соціальної адаптації звільнених жінок;
притулок для жінок, які постраждали від домашнього та гендерно обумовленого насильства та/або торгівлі людьми.
Термін перебування у Кризовому центрі становить до 6 місяців, також можливе розміщення матері з дітьми.
З питання направлення до Кризового центру жінок, постраждалих від домашнього насильства, звертатись до управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації за адресою: м. Зміїв, вул. Гагаріна, 22, каб. 313.