Зміївська районна рада

19.05.2020

Переглядів: 356

Пам'ятка споживача АТ “Харківобленерго”

ОХОРОНА ЕЛЕКТРОМЕРЕЖ — ЗАПОРУКА НАДІЙНОГО ЕНЕРГОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СПОЖИВАЧІВ

            У м. Харкові та Харківській області існують непоодинокі випадки порушень власниками або користувачами земельних ділянок “Правил охорони електричних мереж”, що безпосередньо впливає на надійність енергозабезпечення споживачів.

            В АТ “Харківобленерго” постійно проводиться уточнення переліку землевласників та землекористувачів, по території яких проходять лінії електропередачі, та визначаються об'єкти, що знаходяться у межах охоронних зон без наявності відповідних дозволів.

            При порушенні охоронних зон повітряних і кабельних ліній, розподільчих пунктів та трансформаторних підстанцій створюються неналежні умови їх експлуатації, наслідком яких можуть стати нещасні випадки з населенням від ураження електричним струмом, виникнення пожеж та аварій з непередбачуваними наслідками, стає неможливим проведення аварійно-відновнювальних робіт, планових ремонтів ліній електропередачі та підстанцій.

                Несвоєчасне виконання заходів з ремонту повітряних ліній електропередач та підстанцій спричиняє небезпеку для їх надійної роботи, знеструмлення споживачів та об’єктів життєзабезпечення: медичних закладів, підприємств водопостачання та водовідведення.

            Для забезпечення збереження електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму “Правилами охорони електричних мереж”, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від               4 березня  1997 року № 209 (далі - Правила), встановлений ряд обов'язкових для виконання всіма особами положень та вимог.

            Згідно з п. 1 Правил “електричними мережами, які підлягають охороні, вважаються трансформаторні підстанції, розподільчі пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередач, підземні та підводні кабельні лінії електропередач та споруд, які до них належать”.

   Відповідно до п. 5 Правил уздовж повітряних ліній установлюється охоронна зона у вигляді земельної ділянки і повітряного простору по обидва боки від крайніх проводів для повітряних ліній напругою:            

до 1 кВ – 2 м, до 20 кВ – 10 м, 35 кВ – 15 м, 110 кВ – 20 м.   Для кабельних ліній електропередачі охоронна зона простягається на один метр по обидва боки від кожного кабелю. Для кабельних ліній електропередачі до 1 кВ, прокладених у містах під тротуарами, - у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами від крайнього кабелю на відстань 0,6 метра у напрямку будинків і споруд на відстань 1 метра у напрямку проїжджої частини вулиці.

   За периметром трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв охоронна зона простягається на відстані 3 м від огорожі або споруди.

            Відповідно до п. 8 Правил в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній,  трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ: виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:

- перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій та розподільчих пунктів і пристроїв; відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підмикання до електромереж;

- будувати житлові, громадські та дачні будинки;

- влаштовувати будь-які звалища; складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали;

- розпалювати вогнища;

- розташовувати автозаправні станції або інші сховища  пально-мастильних матеріалів;

- накидати на струмопровідні частини об'єктів електромереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв та демонтувати їх елементи;

- саджати дерева та інші багаторічні насадження;

- влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту;

- проводити будь-які заходи, пов'язані з великим скупченням людей;

- запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;

- виконувати роботи з застосуванням ударних механізмів ближче 5 м до охоронної зони, скидати вантажі масою понад 5 тонн, скидати і зливати їдкі і ті речовини, що спричиняють корозію, пально-мастильні матеріали (в охоронних зонах підземних кабельних ліній).

                АТ “Харківобленерго” нагадує, що перш ніж проводити будь-які дії поблизу енергетичних об’єктів, необхідно письмово звернутися до районного відділення (РВ) або до високовольтного району електричних мереж (ВРЕМ) товариства, де Вам нададуть всю необхідну інформацію та роз’яснення. При цьому зазначаємо,  що  п. 10 Правил передбачено відшкодування підприємствами, які виконують роботи в охоронних зонах, витрат енергопідприємства на оформлення допуску, проведення нагляду та інші додаткові витрати.

            Звертаємо Вашу увагу на те, що енергопідприємство має право (п. 12 Правил) проводити роботи з ліквідації аварій в електричних мережах будь-якої пори року і в будь-який час без погодження із землекористувачами, але з подальшим повідомленням про проведення таких робіт у десятиденний термін після їх початку.

 

            Підрозділи, у віданні яких перебувають повітряні лінії електропередачі, що проходять через лісові масиви та інші зелені зони, повинні забезпечити пожежобезпечний стан просік для цих ліній.

Для безперебійного енергопостачання потрібно неухильно дотримуватися правил пожежної безпеки. Внаслідок безвідповідального поводження з вогнем трапляються випадки пошкодження повітряних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій та інших енергетичних об’єктів. За необережне поводження з вогнем передбачені адміністративні санкції, а у випадках, що призвели до тяжких наслідків, – кримінальна відповідальність.  

    Категорично забороняється розпалювати вогнища чи палити минулорічну суху траву і гілки під лініями електропередачі та поблизу трансформаторних підстанцій, а також захаращувати територію в охоронних зонах енергетичних об'єктів. Слід пам’ятати, що самостійне гасіння електроустаткування небезпечне для життя!

    Водночас у разі самочинної посадки підприємствами або приватними особами дерев і інших багаторічних насаджень в охоронній зоні електричних мереж роботи з приведення до належного стану просік виконуються за рахунок цих підприємств та осіб.

            АТ “Харківобленерго” наголошує, що лише за умови дотримання “Правил охорони електричних мереж” можна забезпечити нормальну експлуатацію енергооб’єктів та безперебійне електропостачання споживачів, а також уникнути випадків ураження електричним струмом населення.

            Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну (стаття 99 порушення “Правил охорони електричних мереж”) і кримінальну  відповідальність.

У разі виявлення обірваних або провислих проводів, пошкоджених опор або небезпеки їх падіння, пошкодження кабелів та інших об’єктів і елементів електричних мереж підприємства, установи, організації та громадяни повинні негайно повідомити про це енергопідприємство або місцеві органи виконавчої влади.

Надавати повідомлення про загрозу для безпеки експлуатації електросистем потрібно до Кол-центру АТ “Харківобленерго” за телефонами: 15-04 (тільки м. Харків),                   
067-23-40-413, 050-05-40-413, 063-05-40-413. Цілодобово!« повернутися до списку новин